2012. június 8., péntek

A Low Tide csodái


Legalább egy hónapja nem voltam az óceán közvetlen közelében. A minap eldöntöttem, hogy a megfelelő időpontban ismét felfedező sétát teszek a motel alatt elterülő reef-en. A megfelelő időpont nem lehetett más, mint a Low Tide ideje.

Korábban tettem már említést a Low Tide- High Tide (apály-dagály) jelenségéről. Szerintem minden olvasóm biztosan tudja, mit jelent a szópár, mégis megosztanék néhány részletet ezzel a jelenséggel kapcsolatban.
Arról talán nem kell részletesen szót ejtenem, hogy milyen módon játszódik le a folyamat a hold járásával összefüggésben, de az mindenképp fontos, hogy itt sokkal gyakorlatibb jelentősége van annak, hogy épp milyen módon mozog az óceán vize, ugyanis a halak viselkedését ez nagymértékben meghatározza. Az meg ugye tagadhatatlan, hogy ma is nagyon sok niuei nem a fagyasztott halat részesíti előnyben, hanem előszeretettel ülnek picin lélekvesztőikbe és irány a nyílt óceán a bőséges fogás reményében.  Ugyanakkor az ide látogató turista is sokkal több élményben részesülhet, ha az apályt kihasználva gázol a vízbe.

Éppen ezért a helyi, havonta elkészülő információs füzet hátoldalán minden alkalommal megtalálható a nem hivatalos, havi apály-dagály előrejelzés, az alábbi formában.


Mint az látható, a napokra lebontott előrejelzés alapján órára, percre megközelítően, grafikus formában is lehet követni a niuei apály-dagály folyamatot. Jól megfigyelhető, hogy egy közel szabályos rendszer szerint, közel egy órával tolódik el a folyamat az napok múlásával, természetesen a hold aktuális állapotával összhangban.

Nos, a hosszúra nyúlt szakmai bevezető után, had mutassam meg, hogy hogyan néz ki Low Tide idején a reef és hogy milyen új dolgok tárultak a szemem elé az apály idején tett barangolásom alatt.

Már írtam róla, hogy a reef, jó esetben akár 50 m-es eltávolodást is lehetővé tesz a parti szirttől, ügyes felfedező esetében akár száraz lábbal is. Az alábbi képeken jól felmérhető az említett távolság.



A reef-en történő séta bizony nagy figyelmet igényel, mert a sok helyütt vízből kiemelkedő, jól járható felület víz alatti része meglepetéseket rejthet kristálytiszta vizű mély árkok, szakadékok formájában, ami váratlan esetben bizony kénszerű alámerülést eredményezhet.




A víz alá rejtőzött, változatos mélységekkel kialakult árok kristálytiszta vizén keresztül szinte tapinthatóak a szikla nyúlványok, érinthetők a vidáman és kíváncsian úszkáló szebbnél szebb halak.








A felfedező séta során most is a színek hihetetlen kavalkádja és az óceán folytonosan hallható, tekintélyt parancsoló moraja zárta ki agyamból a külvilágot. Leírhatatlan a korallok számtalan megnyilvánulása és fajtája, ezért csak néhány hihetetlen élő példány segítségével had engedjek bepillantást a csodák világába.












Ismét olyan természeti élményekkel lettem gazdagabb, amit örökre bánnék, ha nem láthattam volna. S, még mindig csak egy parányi részét láttam a hatalmas óceánban rejtőző piciny Sziklának.




2 megjegyzés:

  1. Emlékszel, a reptéren karácsonyfának érezted magad, rád aggatva a kamerát, fényképezőgépet... :-D
    De milyen nagyon jó, hogy így történt, és most profi módon használod, a mi örömünkre is!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Thx. Bizony az akkori nyűg, most nagy érték :).

      Törlés